Ödül Hakkinda

Vehbi Koç Vakfı’nın koordinasyon ve finansmanını sağladığı Vehbi Koç Ödülü, her yıl eğitim, sağlık veya kültür alanlarından herhangi birinde, Türkiye’nin ve Türk insanının gelişimine önemli katkıda bulunmuş KİŞİ veya KURUM’lara verilmektedir.

Türkiye’nin gelişiminde, Türk insanının hayatının kolaylaşmasında önemli payı olan Vehbi Koç, toplumsal konularda herkese görev düştüğüne inanan bir insandı. Sosyal yardımların sistemli, kalıcı olması gerektiğini düşünerek, 1969 yılında Türkiye’nin ilk büyük vakfı olan Vehbi Koç Vakfı’nı kurmuştu. Vakıf, eğitim, sağlık ve kültür alanında yoğunlaşarak birçok örnek tesis kurmuş ve bu tesislerin büyük bir bölümünü kendi işleterek farklı bir model geliştirmiştir.

Ülke yararına hizmetler veren, katkıda bulunan kişi ve kurumlara kucak açmayı, desteklemeyi, sosyal bir sorumluluk, onurlu bir görev sayan Vehbi Koç Vakfı, "Vehbi Koç Ödülü" ile, "Topluma değer katan, örnek olan hizmetleri tanıtmayı ve ödüllendirmeyi" amaçlıyor.

Ödülü alacak kişi veya kurum, söz konusu alanın önde gelen bilim insanları ve uzmanlarından oluşan bir Seçici Kurul’un önereceği üç aday arasından, Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu tarafından seçilmektedir.Ödül Yönetmeligi Ödül Tarihçesi Sikça Sorulan Sorular