Mesajlar

  • Mustafa V. Koç'un fotoğrafı

Mustafa V. Koç

Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç’u özlem ve saygıyla anıyoruz. O’nun vizyoner liderliği ile çizdiği yol sayesinde, bugün “Koç” adı ülkemizde ve Dünya’da başarılarıyla yankı buluyor.

Vehbi Koç’un, ekonomik kazanımların ötesinde değer verdiği sosyal kazanımları kurumsallaştırmak ve böylece daha etkin bir hale getirmek için verdiği mücadele de bizlere örnek oluyor. Bugün, O’nun uzun ve meşakkatli bir yolun ardından kurduğu Vehbi Koç Vakfı’nı yaşatmak ve ilkelerini yaymak için çabalıyoruz.

1969 yılından bu yana Vehbi Koç Vakfı aracılığıyla sağlık, eğitim ve kültür-sanat alanında ülkemize ve toplumumuza değer katmaya devam ediyoruz. Bir yandan da, günümüzün temel konularından biri olan sosyal sorumluluk kavramını ülke geneline yaymak üzere çalışmalar yürütüyor ve yine toplumumuza örnek olacak.

DNA’mızda var olan sosyal sorumluluk bilincinin tezahürü niteliğindeki çalışmalarımız, Topluluk olarak kurumsal itibarımıza son derece önemli katkılarda bulunuyor. Bu çabalarımız dünyada da ses getiriyor. Yurtdışında aldığımız bir çok ödülün yanısıra 2010 yılında da “Carnegie Medal of Philanthropy”e layık görülmemiz de bunun bir kanıtı. Bu son derece önemli ödülü alarak, ödül almanın verdiği gururu ve teşvik ediciliğini bizzat yaşadık. O’nun vizyonerliğine bir kez daha hayran kaldık.

Merhum Vehbi Koç, sağlığında Vakfa hatrı sayılır miktarda bir fon ayırarak Ödül fikrini oluşturmuş ancak hayata geçmesine tanıklık edememişti. O’nun bizlere en büyük emaneti olan Vehbi Koç Ödülleri’ni hayata geçirmekten gurur duyuyoruz. Her yıl, eğitim, sağlık ve kültür sanat alanlarından birinde, sosyal sorumluluk bilinciyle yola çıkan, ülke yararına hizmetler veren kişi veya kuruluşları ödüllendiriyoruz. Bu ödülün, onların çalışmaları için ciddi bir destek ve paha biçilmez bir şevk sağladığı inancındayım.

Merhum Vehbi Koç’un vizyoner liderliği, attığımız her adımda aldığımız her kararda bize rehber olmaya devam edecek. Nur içinde yatsın.

( Yönetim Kurulu Başkanımız Merhum Mustafa V. Koç'un, "Vehbi Koç Ödülü" için 2015 yılında verdiği mesajdır. Sevgi ve Saygıyla anıyoruz. )


Mustafa V. Koç